vineri, 19 august 2011

Vasluiul a spart gura targului

Aseara Vasluiul a castigat in fata echipei Sparta  Praga, desi formatia ceha  se considera cea mai tare adversara a echipelor  romanesti din plaoff-ul Europa League .Echipa vasluiana a avut o prima repriza de vis ,elevii lui Hizo reusind sa inscrie inca din minutul 12 prin Temwanjera, urmand ca in minutul 35 Milanov sa majoreze scorul la 2-0. Ambele goluri au avut la baza executiile superbe ale lui Lucian Sanmartean. La pauza cehii si-au schimbat  portarul, Svenger aparand mai bine in a doua repriza decat Blazek. Cehii au inceput  un pressing fortat incercand sa inscrie insa  Zapotocny a lut cartonas galben pentru ca marcat cu mana, golul fiind evident anulat .Vasluiul a mai avut cateva ocazii de a majora diferenta de  pe tabela de marcaj insa meciul s-a terminat cu scorul de 2-0 , un scor la care nici macar finantatorul vasluienilor Adrian Porumboiu nu visa. "Un joc greu ,cu o incarcatura mare .Jucatorii mei merita toate felicitarile, pentru ca s-au autodepasit. Jucatorii au realizat ceea ce ne-am propus si toti au dat suta la suta pe teren" a declarat Porumboiu dupa terminarea meciului. Desi a avut un lot subtiat prin accidentarile marilor nume de la Vaslui se pare ca Hizo a gasit o formula perfecta de joc iar cei intrati pe teren au dovedit multa maiestrie.